Skip to content
Tšakrad

Tšakrad

Tšakrate põhifunktsioonideks on:

  • Iga aurakeha sh ka füüsilise keha energiaga varustamine

  • Eneseteadvuse erinevate aspektide arengu võimaldamine

  • Energia ülekanne erinevate energiakehade vahel.

 Ja samas on ka igal tšakral päris oma ülesanne:

Juurtšakra (enesekindlus, turvalisus, kaitstus)

Juurtšakra värv on punane ja ta asub lahklihas. Juurtšakra vibreerib kõige madalamal sagedusel, mistõttu on ta kõige enam meie füüsilise kehaga seotud. Füüsiliselt mõjutab ta skeletti ja lihasstruktuuri, kuid eriti selgroo alaosa, pärasoolt, jalgu ja neere. Tema psühholoogiliseks ülesandeks on hoida emotsionaalset ja füüsilist tasakaalu, tagada turvatunne. Ta on seotud vajadusega püsida reaalsuses. Kui juurtšakra on tasakaalus, tunneb inimene end elujõulisena ning suudab oma maiste vajadustega enesekindlalt toime tulla. Kui juurtšakra on aga tasakaalust väljas, ei tunne inimene end koduselt oma kehas ega ka ümbritsevas keskkonnas, ta on füüsiliselt jõuetu, tema elutahe on madal ning ta väldib füüsilist tegevust. Füüsilistest probleemidest võib sellisel juhul inimest vaevata kõhukinnisus, neeruprobleemid, alaselja valu, jalgade paistetus või valu ning veresoonte laienemine.

Esmaseks tasakaalustavaks tegevuseks oleks vaja taastada kontakt oma kehaga. Massaaž, jooga, meditatsioon, või lihtsalt füüsiline liikumine annab tagasi hädavajaliku jalad-maas-tunnetuse.

Nabatšakra (rõõm, loovus, seksuaalsus)

Nabatšakra värvus on oranž ja ta asub kahe sõrme jagu nabast allpool. Füüsiliselt mõjutab ta alaselga, reproduktiivsüsteemi ja urinaarsüsteemi. Psühholoogiliselt on ta seotud loovusega, vastassugupoole armastamisega ning seksuaaleluga. Kui nabatšakra on tasakaalus, on inimene loov, muutuste suhtes avatud, riskialdis ning julgeb luua inimestega lähedasi suhteid. Selle tšakra blokeerumine võib kaasa tuua põie- ja urineerimisprobleeme, viljatust, menstruatsiooni ja menopausiga seotud probleeme ning sugukülmust. Psühholoogiliselt võib inimesel olla hirm või vastumeelsus lähedussuhete loomisel, ta klammerdub hirmus uue ja tundmatu ees tuttavate asjade külge, ei julge end loovalt väljendada ning sellest lähtuvalt võib tekkida raskusi oma soovide elluviimisel.

Esmaseks tasakaalustavaks tegevuseks oleks vaja leida üles oma tõelised emotsioonid. Seejärel  vabastada mineviku hirmud, häbi ja viha, et saada tagasi julgus, hingata elu täiel rinnal, tundmata hirmu uute asjade katsetamise ees.

Päikesepõimikutšakra (ind, motivatsioon, isiklik jõud)

Päikesepõimikutšakra on kollane ja ta asub ribikorvi all. Füüsiliselt mõjutab ta kõhtu, magu, kõhunääret, maksa ja sapipõit. Psühholoogiliselt on ta seotud inimese emotsionaalse elu, sisemise tugevuse ja  emotsioonide töötlemisega. Kui Päikesepõimikutšakra on tasakaalus, on inimene tahtejõuline, motiveeritud, seesmiselt tugev isiksus, keda eluraskused ei heiduta. Kui päikesepõimikutšakra läheb tasakaalust välja, takerdub inimene emotsionaalselt ebatervetesse mustritesse, mis kahandavad tema eneseusku ning muudavad ta jõuetuks. Tihti võib inimene tunda, et teda alahinnatakse, andmata talle võimalust väljendada oma arvamust või personaalsust. Füüsiliselt on blokeeritud päikesepõimikutšakraga seotud kaksteistsõrmsoole haavandid, söömishäired, diabeet, seedeorganite probleemid ja kollatõbi.

Tasakaalustamiseks tuleks inimesel õppida stressi leevendada ja lõõgastuda. Kõhulihaste harjutused tugevdavad päikesepõimikut ning paljud vaimsed tehnikad nagu jooga aitavad suurendada sisemise jõu tunnetust.

Südametšakra (tingimusteta armastus, kaastunne)

 Südametšakra on roheline või roosa ja asub rindkere keskel. Füüsiliselt mõjutab ta südant, vereringet, kopse ja immuunsüsteemi. Teinekord nimetatakse südametšakrat ka armastusekeskuseks ja seda õigustatult, sest ta on tugevasti seotud tingimusteta armastuse ning andestamisvõimega. Kui südametšakra on tasakaalus, suudab inimene armastada kõiki ja kõike, ta jagab hoolitsust, on pühendunud ning empaatiline. Blokeerunud südametšakra puhul hoiab inimene tundeid tagasi, võib muutuda liialt armukadedaks, teiste tagamõtete suhtes kahtlustavaks, tõrjumist kartvaks, sallimatuks ja üksildaseks. Füüsiliselt võivad tekkida probleemid kopsude ja südamega, astma ning allergia.

Tasakaalustamiseks tuleks esimese sammuna püüda vältida negatiivsetesse mõttemallidesse takerdumist. Aidata võivad rahustavad hingamisharjutused, oma tunnete üleskirjutamine või nendest lähedase inimesega rääkimine.

Kõritšakra (suhtlemine, eneseväljendus)

Kõritšakra on sinine ja asub kõri piirkonnas. Füüsiliselt mõjutab ta kurku, kilpnääret, hinge- ja söögitoru, hääleaparaati ning kõiki teisi kõnega seotud organeid nagu näiteks keel. Psühholoogiliselt on kõritšakra seotud suhtlemisega. Kui kõritšakra on tasakaalus, suudab inimene suheldes väljendada oma tõelist mina, ta ei tsenseeri oma kõnet, kartes öelduga teisi ärritada. Ta eristab asju, mida peab igal juhul välja ütlema nendest, mida oleks parem enda teada jätta. Ta suhtub armastuse ja hoolivusega teistesse, alandamata kellegi tundeid.  Kui tšakra on tasakaalust väljas, on inimesel hirm end väljendada. Liiga palju energiat selles piirkonnas sünnitab klatšimist ja annab valju pealetükkiva hääle. Probleemid ilmnevad kurgu-, kõrva- ja häälepaelte haigustena ja kaelavaevustena.

Tasakaalustamiseks võib leevendamist tuua massaaž, laulmine ja heliteraapia.

Kolmanda silma tšakra (sisekaemus, intuitsioon, sisemine teadmine)

Kolmanda silma tšakra värviks on indigo ja ta asub silmade vahel. Teda peetakse teiseks kolmest meid meie spirituaalsusega ühendavast tšakrast. Füüsiliselt on ta seotud silmade, närvisüsteemi, kõrvade, nina ja limbilise süsteemiga. Kolmanda silma tšakra olulisemaks ülesandeks on toetada intuitsiooni ja võimet vaadata sissepoole, avastamaks oma sisemisi teadmisi, aga ka püsida ümbritsevaga kontaktis, et ka sellelt õppida. Tasakaalus kolmanda silma tšakra tagab inimesele ühenduse tema vaimsete juhtidega, võime olla loov ning kasutada oma intellekti. Hingeliselt mõistab selline inimene oma elueesmärki ning selles peituvaid õppetunde. Blokeerunud kolmanda silma tšakraga inimesed ei julge usaldada oma intuitsiooni ning neil puudub usk oma sisemistesse teadmistesse. Nende ellusuhtumine võib olla äärmuseni ratsionalistlik, mille puhul iga silmaga nähtamatut väljamõeldiseks peetakse. Füüsiliselt võib tasakaalustamata kolmanda silma tšakra kaasa tuua nägemis-, kuulmisprobleeme, peavalusid, tasakaaluprobleeme ja ärevushäireid.

Kolmanda silma tšakra tasakaalustamiseks tuleb inimesele saavutada kontroll oma mõtete üle. Aidata võivad kõik intuitsiooni ja loovust arendavad tegevused nagu maalimine, joonistamine, unenägude üleskirjutamine ja mediteerimine.

Kroontšakra (side jumalikuga, usk)

Kroontšakra on lillat värvi ja asub pealael. Kui juurtšakra on kõige aeglasema võnkumisega ning kõige enam füüsilise energiaga seotud, siis kroontšakra võnkesagedus on kõige kõrgem, mistõttu teda peetakse seitsmest peamisest tšakrast kõige spirituaasemaks. Füüsiliselt on ta seotud ajukoorega, psühholoogiliselt aga eneseusu, kõrgema mina, vaimsuse ja jumalikkusega. Hästitoimiv kroontšakra tagab inimesele usu, et tema panus maailma on väärtuslik ja ta on siin kindlal põhjusel. Ta usub vaimsetest sfääridest toetajatesse ning ei tunne seetõttu end kunagi hüljatu või üksildasena. Tema elul on kindel tähendus, eesmärk ja kulgemissuund. Halvasti toimiv kroontšakra võib põhjustada ajuhäireid, neuroloogilisi haiguseid, depressiooni, peavalusid ja ärevust. Hingelisel tasandil võib blokeerunud kroontšakraga inimene kahelda jumala olemasolus, tunda end hüljatuna ja väärtusetuna. Sellisel juhul kaotab elu värvid ja kõigest näib tulevat liiga palju tüli. Samuti ei pruugi selline inimene kogeda enda vaimsust ega mõista neid, kes räägivad oma hingelise arengu kogemustest.

Tasakaalustamiseks oleks vaja inimesel leida uued sihid ning avada end uutele ideedele ning seisukohtadele, jätta tuleks kivinenud seisukohad ning liialt ratsionaalne mõtteviis.